Jak se zbavit plísní v bytě

Jak se zbavit plísní v bytě

Trápí Vás v bytě vlhkost a plísně? Nevíte jak se jich jednou provždy zbavit?


Téměř každý kdo bydlí v bytě či starším domě tento problém zná. Zčernalé rohy, orosené okna, vysoká vlhkost, zatuchlý vzduch...

Jak je u Vás vlhko, lze zjistit pomocí vlhkoměru. Jeho cena se pohybuje okolo 200 Kč. V bytě by se měla vlhkost pohybovat v rozmezí 45 až 60 procent. Při vyšších hodnotách hrozí riziko vzniku plísní.

V novostavbě je normální, že se přibližně po dobu jednoho až dvou let drží vlhkost. Je to z důvodu nových omítek a maleb, které musí teprve uschnout.

Která místa jsou nejkritičtější?

Mezi nejkritičtější místa patří ty, kde je nedostatek cirkulace vzduchu, vysoká vlhkost, nebo uzavřený prostor. Např. koupelny, rohy místností, okolo oken a dveří, pod tapetami... Nejoptimálnější podmínky pro tvorbu plísně jsou při 25 stupňů a nad 60% vlhkostí.

Co způsobuje plíseň?

Plísně v bytě negativně působí na Vaše zdraví. Nejenže obtěžují nepříjemným zápachem, ale jsou i zdrojem alergií a astmatu. Mohou poškozovat dýchací cesty, dráždit oči i pokožku, způsobovat bolesti hlavy...

Čím bojovat proti plísním a vysoké vlhkosti?

Pravidelné větrání - větrejte minimálně 2 krát denně. Krátce, ale intenzivně. Ideálně průvanem, aby došlo k výměně vzduchu (vlhkosti).
Do místností jako je záchod a koupelna, doporučuji umístit ventilátor, který se při zvýšení vlhkosti sám spustí.

Posunutí nábytku aby vzduch mohl lépe cirkulovat. Ideálně 5 až 10 centimetrů.

Odstranění zdroje vlhkosti - sušení prádla v sušičce nebo na balkóně, odstranění akvária, používání digestoru...

Ošetření postiženého místa - postižené místo je vhodné ošetřit speciálním biocidním přípravkem, který odstraní plísně, řasy a kvasinky. (znáte určitě např. SAVO).

Správný postup při malování - profesionální malíři si budou vědět, ale pro nás kutily platí: odstranění původní malby či omítky (za vlhka) -> dezinfekce od plísní -> natření místa vhodné fungicidní penetrace -> 2x vymalování barvou se speciální přísadou proti vzniku plísní.

Odstranění "plesnivé hlíny" v květináčích - určitě znáte ten bílý povlak na hlíně, který se šíří dále po bytě.

Vyhněte se rozdílným teplotám - zamezte vzniku tepelných mostů. V místech, kde je nižší teplota, se bude logicky více kondenzovat voda.

 

Jaké postupy při boji s plísní používáte Vy? Pomohl Vám můj článek?


Kupte odkazy v tomto článku. Cena za jeden odkaz je 100 Kč, maximální počet je 5.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho...




Autor článku a hodnocení

1
Tkim

Již od roku 2008 se věnuji vytvářením textů pro kampaně a webové stránky. Umím vyhledávat a pracovat s různými zdroji a psát informativně v souladu se SEO. Aktivně píšu pro: www.bodylift.cz www.okloubech.cz www.oreprodukci.cz www.zadany.cz a další webové prezentace.

Tkim a další pisálkovi články

Ohodnoťte článek autora


Přidejte se také do diskuze

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Jméno
Kontrola captcha
Text
  b i u s img code url hr   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1
icon
Článek mě pomohl při boji s plísní. Konečně Vím, kde jsem dělal při malováníc chybu.