Zkušenosti s infrapanely po 8 letech

Zkušenosti s infrapanely po 8 letech

Infrapanely známé také jako sálavé panely, infratopeni apd. používám již nějakých 8 let. Dozvěděl jsem se o nich na stavebním veletrhu a moc se mi libili.


Nízká spotřeba a příjemné teplo byly  silným argumentem. Jejich pořízení mě vyšlo na 3500 Kč za 300W a 4000 Kč za 400 W. Proč tak levně? Kdesi na internetu jsem vygoglil, že v obyčejném provedení, tady plechový rám nastříkány na bílo vyrábí hned ve vedlejším městě. Existují samozřejmě ve spoustě dalších kombinaci skleněné...umístění na zeď, na strop...
Montáž jakožto vyučený elektrikář jsem si provedl sám. Spínám je přímo prostorovým termostatem za 600 Kč. Přívod k nim vedu v CYKY 3x2,5 ač by při zapojení po dvou kusech stačila bohaté 3x1,5. Umístil jsem si je na strop, kde strop jsem zateplil a tak mě zabírají minimum místa.
Jak bych popsal moje zkušenosti? Bydlím v panelovém domě v prvním patře. Do obývacího a dětského pokoje jsem vždy umístil dva kusy s celkovým výkonem 800W. Teplo je příjemné a bohaté postačující. Zvláště když jej srovnám s nepříjemným vysušeným vzduchem od přímotopu.
Spotřeba sálavých panelu je minimální. Avšak jakmile je vysoký tarif a topení se vypne, tak cítím narůstající chlad. Obzvláště když zrovna vyvětráte. Infrapanely mají horší akumulační schopnosti.
Věřím však, že třeba ve vyšších patrech by to nebyl problém. Jak mě vtipné jednou soused řekl, že když je mu zima, tak si nechá puštěnou televizi a fakt ve čtvrtém patře měl příjemné teplo.

Pro koho je tedy infratopení vhodné? Pro všechny byty, které jsou ve vyšších patrech a domy, co mají kvalitně provedené zateplení - nízké tepelné ztráty. Nízké pořizovací a provozní náklady mluví ve prospěch tohoto topení.

Pro koho není vhodné - pro byty, které trápí vlhkost a plíseň a staré rozměrné domy.

Jak vypadá to topení po 8 letech? Tam kde je často používáno, tak na té topné ploše jde vidět lehké zčernání - vypálení (na panelu udržíte ruku). Pamatuji si, že mi výrobce řekl, že lze panel obnovit speciálním nátěrem - nezkoušel jsem.
Jinak rám je stále stejný. Akorát panely, které spínán výjimečně, tak na začátku sezóny při prvním spuštění z nich jde přibližně hodinu cítit mírný zápach, což může být způsobeno silikonem, který jsem umístil mezi rám a sádrokartonový podhled.


Kupte odkazy v tomto článku. Cena za jeden odkaz je 100 Kč, maximální počet je 5.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho...
Autor článku a hodnocení

Přidejte se také do diskuze

Před napsáním komentáře se musíte nejprve   Registrace nezabere více jak 10 vteřin!

Nebyly přidány žádné komentáře.

Nejnovější komentáře
-1
Vojtech
Ahoj, jak jsi s ní spokojený? My taky přemýš...
-1
Anonym
U té filtrace bych ještě dodala, že se mohou li...
26
Hlosek
Ahoj, při vyběru sušičky jsem narazil na tuto d...